Napísal: Marián Kohn (kurzy angličtiny pre firmy v Bratislave).

Neúspešné a malé začiatky

Začal som tak, ako mnohí klasickými hodinami angličtiny na druhom stupni základnej školy. Učitelia sa striedali skoro každý polrok. Každý mal inú metódu a začínal s nami odznova. Toto obdobie trvalo prakticky až do konca základnej školy. V tomto období som navštevoval aj kurz jednej americkej lektorky – misionárky, kde som sa naučil zopár slovíčok a užitočných fráz, ale nič prelomové to nebolo. V tomto období ma to nebavilo a sám seba som presviedčal, že nemám na jazyky talent, a preto nemá význam sa ich učiť. Chýbala mi motivácia.

Bod zlomu

Bod zlomu nastal až na strednej škole. Prvý rok na strednej sme mali nemčinu a od druhého ročníka sme dostali angličtinára Ing. Šillera, ktorý ma nadchol pre angličtinu. Najviac ma oslovilo jeho nadšenie pre jazyk, ktorý učil a povedal som si, že aj ja chcem vedieť po anglicky aspoň tak, ako on. Ing. Šiller mi dal solídne základy, na ktorých som už mohol ďalej stavať a rozvíjať sa.

V roku 2003 som sa dostal do medzinárodnej komunity, kde som stretol veľa cudzincov, ktorí v tom období žili v Bratislave a keďže som mal záujem sa s nimi dorozumieť a komunikovať mal som ešte silnejšiu motiváciu pracovať na svojej angličtine. Každý deň som behal so slovníkom pod pazuchou a večer som zaspával pri vysielaní BBC. Doma sme káblovku nemali, ale dedko mal, a tak som chodil k nemu pozerať zahraničné televízie, najmä CNN, EuroNews a BBC World a neskôr aj iné.

V spomínanej medzinárodnej komunite som spoznal aj jednu študentku z Južnej Ameriky, ktorá tu študovala a ja som sa s ňou stretával a učil sa od nej aj po španielsky a jej pomáhal so slovenčinou, keďže ona študovala po slovensky, aby získala štipendium zahraničného študenta. Ku koncu roku 2003 som už bol schopný rozumieť vysielaniu v TV či rádiu zahraničnej stanice alebo prednáške v angličtine bez tlmočenia.

Angličtina mi otvorila široké dvere k príležitostiam

V roku 2006 som zmaturoval z angličtiny na výbornú a tesne po nej som spoznal skupinu Írov, ktorí prišli na Slovensku na dovolenku. Tí ma pozvali k nim do Írska. V roku 2006 a aj 2007 som spolu s jedným kamarátom strávil Vianoce a Nový rok v Severnom Írsku. Spoznal som (nielen) tam úžasných a zaujímavých ľudí.

Angličtina mi bola nápomocná pri vysokoškolskom štúdiu. Už počas vysokej som začal doučovať angličtinu, a teda aj vďaka znalosti angličtiny som si vedel privyrobiť. Neskôr som si urobil aj jazykovú skúšku skúšku z angličtiny a tento jazyk sa stal mojim chlebíkom. Začal som ju vyučovať v jazykových školách, kurzoch, firmách a domácnostiach, ba dokonca aj cez internet.

Moja angličtina dnes

V dnešnej dobe sa udržiavam a zlepšujem v jazyku jednak tým, že ho vyučujem a doučujem a jednak štúdiom odbornej literatúry v angličtine, sledovaním zdrojov na internete v písomnej, aj v multimediálnej podobe a tiež kontaktom s anglicky hovoriacimi ľuďmi s celého sveta. Pripravujem sa tiež na medzinárodné certifikáty a prekladateľské odborné štátne skúšky.

Chcete sa aj vy naučiť po anglicky? Kontaktujte ma!

Chcem sa konečne naučiť po anglicky!

Marián Kohn sa výučbe anglického jazyka venuje už vyše osem rokov. Za ten čas mu kurzmi prešli desiatky spokojných klientov. Zaraďte sa medzi nich aj vy a využite konverzácie v angličtine cez Skype, súkromné hodiny angličtiny v Bratislave, prípravu na pohovor v angličtine, prípravu na maturitu z angličtiny a doučovanie angličtiny v Bratislave (Petržalke, Ružinove, Rači, Novom a Starom Meste).

Prečítajte si tiež

Doučovanie slovenčiny a literatúry v Bratislave