Napísal: Marián Kohn (lektor angličtiny v Bratislave a cez internet).

Neúspešné a malé začiatky

Začal som tak, ako mnohí klasickými hodinami angličtiny na druhom stupni základnej školy. Učitelia sa striedali skoro každý polrok. Každý mal inú metódu a začínal s nami odznova. Toto obdobie trvalo prakticky až do konca základnej školy. V tomto období som navštevoval aj kurz jednej americkej lektorky – misionárky, kde som sa naučil zopár slovíčok a užitočných fráz, ale nič prelomové to nebolo. V tomto období ma to nebavilo a sám seba som presviedčal, že nemám na jazyky talent, a preto nemá význam sa ich učiť. Chýbala mi motivácia.

Bod zlomu

Bod zlomu nastal až na strednej škole. Prvý rok na strednej sme mali nemčinu a od druhého ročníka sme dostali angličtinára Ing. Šillera, ktorý ma nadchol pre angličtinu. Najviac ma oslovilo jeho nadšenie pre jazyk, ktorý učil a povedal som si, že aj ja chcem vedieť po anglicky aspoň tak, ako on. Ing. Šiller mi dal solídne základy, na ktorých som už mohol ďalej stavať a rozvíjať sa.

V roku 2003 som sa dostal do medzinárodnej komunity, kde som stretol veľa cudzincov, ktorí v tom období žili v Bratislave a keďže som mal záujem sa s nimi dorozumieť a komunikovať mal som ešte silnejšiu motiváciu pracovať na svojej angličtine. Každý deň som behal so slovníkom pod pazuchou a večer som zaspával pri vysielaní BBC. Doma sme káblovku nemali, ale dedko mal, a tak som chodil k nemu pozerať zahraničné televízie, najmä CNN, EuroNews a BBC World a neskôr aj iné.

V spomínanej medzinárodnej komunite som spoznal aj jednu študentku z Južnej Ameriky, ktorá tu študovala a ja som sa s ňou stretával a učil sa od nej aj po španielsky a jej pomáhal so slovenčinou, keďže ona študovala po slovensky, aby získala štipendium zahraničného študenta. Ku koncu roku 2003 som už bol schopný rozumieť vysielaniu v TV či rádiu zahraničnej stanice alebo prednáške v angličtine bez tlmočenia.

Angličtina mi otvorila široké dvere k príležitostiam

V roku 2006 som zmaturoval z angličtiny na výbornú a tesne po nej som spoznal skupinu Írov, ktorí prišli na Slovensku na dovolenku. Tí ma pozvali k nim do Írska. V roku 2006 a aj 2007 som spolu s jedným kamarátom strávil Vianoce a Nový rok v Severnom Írsku. Spoznal som (nielen) tam úžasných a zaujímavých ľudí.

Angličtina mi bola nápomocná pri vysokoškolskom štúdiu. Už počas vysokej som začal doučovať angličtinu, a teda aj vďaka znalosti angličtiny som si vedel privyrobiť. Neskôr som si urobil aj jazykovú skúšku skúšku z angličtiny a tento jazyk sa stal mojim chlebíkom. Začal som ju vyučovať v jazykových školách, kurzoch, firmách a domácnostiach, ba dokonca aj cez internet.

Moja angličtina dnes

V dnešnej dobe sa udržiavam a zlepšujem v jazyku jednak tým, že ho vyučujem a doučujem a jednak štúdiom odbornej literatúry v angličtine, sledovaním zdrojov na internete v písomnej, aj v multimediálnej podobe a tiež kontaktom s anglicky hovoriacimi ľuďmi s celého sveta. Pripravujem sa tiež na medzinárodné certifikáty a prekladateľské odborné štátne skúšky.

Chcete sa aj vy naučiť po anglicky? Kontaktujte ma!

Chcem sa konečne naučiť po anglicky!

Prečítajte si tiež

Doučovanie slovenčiny a literatúry v Bratislave

Ak sa vám páči táto stránka, dajte o nej vedieť aj priateľom 😉
0Shares