Napísal: Marián Kohn (kurzy angličtiny pre firmy v Bratislave).

Existuje veľa možností a spôsobov ako sa naučiť cudzí jazyk. Každý sme iný a máme iné možnosti, či už časové alebo aj finančné. Nie každý si totiž môže dovoliť zaplatiť drahý intenzívny jazykový kurz v zahraničí alebo nie každý má čas chodiť do večerných jazykových kurzov. Spísal som Vám tu preto zopár tipov ako na to.

Samoštúdium

Samoštúdium je síce jeden z tých lacnejších, ale časovo pomerne náročnejších spôsobov osvojovania si cudzieho jazyka. Tiež si vyžaduje veľkú dávku sebamotivácie a vytrvalosti. Samoštudenta totiž netlačia žiadne termíny a ani sa nemusí prispôsobovať rozvrhom hodín v jazykových školách alebo nabitému diáru súkromného lektora.

Za veľkú výhodu tohto spôsobu učenia sa možno považovať jednak časovú flexibilitu a vďaka internetu a rôznym webovým portálom určeným pre samoukov aj nízke finančné náklady. Človek sa učí kedy chce, koľko chce a ako rýchlo chce a je len a len na ňom ako ďaleko to dotiahne. Medzi nevýhody tejto metódy možno označiť chýbajúci dohľad skúseného učiteľa a tiež vo veľa prípadoch nedostatočná sebamotivácia a vytrvalosť jedinca.

Jazykový kurz

Jazykové kurzy, ktoré organizujú súkromné alebo štátne jazykové školy sú spravidla skupinové. Skupinové kurzy majú hneď niekoľko výhod, ale aj nevýhod:

Výhody:

 • pomerne nízka cena za kurz
 • kurzy bývajú väčšinou vo večerných hodinách takže tieto kurzy môžu ľudia navštevovať po pracovnej dobe
 • v skupine sa dobre učí, lebo je to kolektív ľudí, ktorí sa chcú učiť a navzájom si zvyknú radiť a pomáhať pri učení
 • hodiny vedie skúsený a erudovaný učiteľ/lektor
 • postupuje sa podľa uznávaných učebníc od renomovaných autorov
 • na konci kurzu je test, ktorý preukáže vedomosti, ktoré študent počas kurzu nadobudol
 • človek získa nové kontakty a možno aj priateľov
 • kurzy vo firmách zväčša prepláca zamestnávateľ – ten si môže faktúru za kurz odpísať do nákladov

Nevýhody:

 • človek sa musí prispôsobiť rozvrhu jazykovej školy
 • aj keď sa robia vstupné testy a ľudia sú roztriedení podľa úrovne do skupín, tí lepší sa spravidla musia prispôsobiť tempu tých slabších, čím strácajú cenný čas a aj peniaze
 • za kurz sa platí väčšinou vopred
 • študentovi nemusí vždy vyhovovať metóda a učebnica, ktorú lektor používa

Na tému skupinových kurzov ešte určite napíšem nejeden samostatný článok.

Súkromný učiteľ

Využitie služieb súkromného lektora síce patrí medzi tie nákladnejšie cesty ako sa naučiť cudzí jazyk, má však hneď niekoľko neoceniteľných výhod. Je schopný ušiť Vám výučbu a hodiny na mieru Vaším potrebám. Spravidla nemusíte chodiť nikam – on(a) príde za Vami. Časovo sa prispôsobí Vám a Vašim možnostiam. Celú hodinu sa na 100% venuje Vám a tým zvyšuje efektivitu výučby a v konečnom dôsledku na hodinách ušetrí Váš čas a aj peniaze.

Skočiť do vody a plávať

Ďalšou možnosťou je vycestovať do zahraničia, resp. krajiny kde sa používa jazyk, ktorý sa chcete naučiť, teda v prípade angličtiny je to Veľká Británia, Spojené štáty, či Austrália. Takisto môžete vyhľadať komunitu cudzincov, ktorí žijú vo Vašom meste alebo okolí. Obidve tieto metódy však predpokladajú, že už nejaké (aspoň základné) znalosti jazyka máte.

Ak máte aj iné nápady ako sa naučiť cudzí jazyk sem s nimi. Doučenia sa priatelia. 🙂

Chcem sa naučiť po anglicky!

Marián Kohn sa výučbe anglického jazyka venuje už vyše osem rokov. Za ten čas mu kurzmi prešli desiatky spokojných klientov. Zaraďte sa medzi nich aj vy a využite konverzácie v angličtine v Bratislave, súkromné hodiny angličtiny v Bratislave, prípravu na pohovor v angličtine, prípravu na maturitu z angličtiny a doučovanie angličtiny v Bratislave (Petržalke, Ružinove, Rači, Novom a Starom Meste).

Podobné články/Mohlo by Vás zaujímať:

Doučovanie slovenčiny a literatúry v Bratislave