Napísal: Marián Kohn (kurzy angličtiny pre firmy v Bratislave).

Veľakrát sa na mňa obracajú potenciálni klienti a chcú konverzačné hodiny v angličtine. Nie každý má však jasnú predstavu o ich priebehu, obsahu, forme a prípadne aj časovom horizonte, v ktorom môžu želaný efekt (plynulú angličtinu) očakávať. Preto som vám pripravil tento stručný článok.

Jedna hodina týždenne nestačí!

Často sa stáva, že ľudia očakávajú od konverzačných hodín zlepšenie v krátkom čase, ideálne okamžite, ale hodiny chcú mať raz do týždňa. Je to presne to isté, ako keby ste teraz nabehli do posilňovne a žiadali od trénera, aby vám pomohol rýchlo schudnúť či nabrať svaly, ale dopredu by ste mu povedali, že v posilňovni sa ukážete len raz týždenne.

Ideálne každý deň

Aby sa želaný cieľ naplnil čím skôr, treba sa jazyku venovať každý deň. Treba veľa počúvať nielen CD s nahrávkami, ale aj živé rozhlasové vysielanie v angličtine (napríklad BBC). A treba hovoriť s každým s kým sa dá, vždy a všade. Jednoducho, ak budete chodiť do jazykovej školy raz týždenne, nečakajte rýchle/okamžité zlepšenie.

Ako prebiehajú konverzačné hodiny?

Spravidla je každá hodina monotematická. To znamená, že vždy sa s lektorom dohodne vopred téma konverzácie a lektor pošle klientovi vopred materiál na prípravu na hodinu, aby konverzačná hodina prebiehala plynulo a bez zdržiavania sa vyhľadávaním slovíčok v slovníku. Ak sa pracuje s nejakým článkom k danej téme, ten sa vopred prečíta, a potom prebieha debata na tému článku. Ak sa klient „nechytá“, lektor mu môže pomôcť pomocnými otázkami k téme a „nakopnúť“ tak samotnú konverzáciu.

Kedy očakávať prvé výsledky?

Ak výučba prebieha pravidelne a intenzívne, možno prvé výsledky zlepšenia badať už po dvoch až troch mesiacoch. Je to však individuálne. Každý človek je iný a jeden sa učí ľahšie a rýchlejšie, druhý ťažšie a pomalšie.

Native speaker alebo slovenský lektor?

Ak ste pokročilejší, je vždy lepšie mať hodiny s rodeným hovorcom ako so slovenským lektorom. Rodený Angličan/Američan má správnu výslovnosť, a kedže nevie vysvetliť veci po slovensky, ste nútení naučiť sa rozumieť autentickej angličtine. Ak sa však bojíte native speakra a nerozumiete mu, je lepšie skúsiť hodiny so slovenským lektorom, ako ich neskúsiť vôbec.

Ako sa otestujem?

Najlepší spôsob je skočiť do vody a skúsiť plávať. Urobte si výlet do zahraničia alebo vo vašom okolí vyhľadajte cudzinca a skúste sa s ním pustiť do debaty. Nezabudnite si vziať so sebou aj záchranné koleso (slovník) a skúste to! Želáme vám veľa úspechov a chuti do práce na sebe.

Pomohol vám tento článok? Šírte ho ďalej a/alebo ohodnoťte v komentári pod článkom. Každá vaša spätná väzba je pre nás veľmi dôležitá, aby každý ďalší článok bol lepší a lepší.

Chcem viac infomácii o možnostiach anglických konverzácii s lektorom Mariánom Kohnom!

Marián Kohn sa výučbe anglického jazyka venuje už vyše osem rokov. Za ten čas mu kurzmi prešli desiatky spokojných klientov. Zaraďte sa medzi nich aj vy a využite konverzácie v angličtine v Bratislave, súkromné hodiny angličtiny v Bratislave, prípravu na pohovor v angličtine, prípravu na maturitu z angličtiny a doučovanie angličtiny v Bratislave (Petržalke, Ružinove, Rači, Novom a Starom Meste).

Súvisiace články

Doučovanie slovenčiny a literatúry v Bratislave