Napísal: Marián Kohn (kurzy angličtiny vo firmách v Bratislave).

Rozhodli sme sa osloviť dobrodruha, cestovateľa, blogera a IT experta Lukáša Čecha a opýtať sa na jeho skúsensti a to ako ho znalosť cudzích jazykov obohatila a zmenila mu život.

Prezraď našim čitateľom niečo o sebe. Kto si? Čomu sa venuješ?

Milovník zvierat a bojovník za ich práva, cestovateľ, podnikavec, ktorému nestačilo mať dobrú prácu na Slovensku a vydal sa do sveta. Žil som 8 rokov v Anglicku, kde som si vybudoval dobrú kariéru, ktorej som, ale potom vzdal, všetko rozdal a predal, hodil batoh na chrbát a vydal som sa cestovať. Za posledné 3 roky som prešiel Južnú Ameriku, Indiu, Thajsko, Myanmar a zopár
ďalších menších výletov medzi tým. Odkedy som zanechal kariéru, pracujem sám pre seba, zarábam si na živobytie prácou cez laptop od hocikiaľ a žijem si život po svojom. Viac o tom na www.posveteposvojom.com a www.veganstvo.org.

Aké jazyky ovládaš?

Plynule rozprávam po slovensky, anglicky a španielsky. Potom viem v pohode po nemecky, len som to už dlhšie nepoužil. Ďalej po portugalsky a trochu esperanto. Čeština sa počíta? 😀 A samozrejme dohovorím sa aj po poľsky, keďže som z Východu, mám k tomu ešte bližšie.

Ako a kde si sa ich naučil?

Po anglicky a nemecky som sa učil v škole, ale poriadne som sa ich naučil až v práci a v Anglicku. Po španielsky som sa naučil trochu pred cestou do Južnej Ameriky – základnú slovnú zásobu, aby som sa vedel spýtať na smer, v obchode a podobne. Zvyšok som sa naučil už len nútením sa používať španielčinu všade kde sa dalo, hneď od začiatku. Čítal som knihy po španielsky (Alchymistu som už prečítal po anglicky, španielsky a portugalsky – je dobré čítať niečo, čo už poznáš, pretože potom sa to chápe ľahšie a precvičuješ si ten jazyk lepšie). Po portugalsky som sa naučil za 2
mesiace v Brazílii, kde som pracoval ako dobrovoľník v hosteli, a hovoril s nimi po portugalsky. Za mesiac som si už vykecával, samozrejme španielčina tomu pomohla.

Ako ich využívaš v každodennom živote?

Tak znalosť angličtiny a nemčiny mi pomohli k získaniu dobrej práce. Ostatné jazyky mi pomohli spoznať inú stránku ľudí, alebo iných ľudí, ktorých by som inak nespoznal – napríklad v malých dedinách Južnej Ameriky som si pokecal s hocikým. Ak by som hovoril len po anglicky, tak som pre nich turista. Ale ak hovorím ich jazykom, tak som už jeden do partie :). A znalosť angličtiny považujem dnes za nutnosť a mala by to byť samozrejmosť. Inak sa človek vo svete nepohne. Otvorí to dvere a možnosti, či už pracovné alebo osobné.

Ako Ti znalosť jazykov zmenila život?

Ako som už spomenul vyššie – otvorí to možnosti, ľudia sa správajú k tebe ináč, ak hovoríš ich jazykom, dá sa získať lepšia práca, môžeš čítať viac zo sveta. Zdvihne to sebavedomie, rozšíri okruh priateľov, je to dobrý cvik na mozog, takze človek neblbne :D.

Čo by si dnes robil keby si tie jazyky neovládal?

To je čisté hádanie v tme, ale nedostal by som sa do firmy Panasonic v Krompachoch, skúsenosť z ktorej mi otvorila dvere do Amazon.com v Anglicku, čo mi potom dalo znalosti a prostriedky na uskutočnenie mojich snov. Neviem akú prácu by som robil bez znalosti jazykov, ale bolo by to asi u nás na Slovensku a určite by som nevidel svet a nesplnil si toľko svojich snov, možno nežil takto slobodne, po svojom, ako teraz.

Oplatí sa ovládať cudzie jazyky?

Myslím, že to je veľmi zrejmé z predošlých odpovedí. Veľké jednoznačné áno. Ak sa nenaučíš cudzie jazyky, tak si zatváraš dvere do sveta vlastnou lenivosťou. A výhovorky, že niekto má na to hlavu, iný nie sú kecy. Niekomu sa chce, niekomu nie. Možno ti to potrvá dlhšie, ale keď chceš, spôsob si nájdeš. Ak nechceš, nájdeš si výhovorku…

Kde by mal človek začať, keď sa chce naučiť po anglicky alebo iný jazyk?

Každý si nájde svoj spôsob, každého mozog funguje inak. Mne vyhovuje naučiť sa nejakých 100 najpoužívanejších slov daného jazyka, potom základy pravopisu. Zhruba kašlem na gramatiku na začiatku, nejde mi o rozprávanie gramaticky správne, ale o to, aby som sa vedel dorozumieť od prvého dňa. Potom je najlepšie byť v danom prostredí – takže s tými 100 slovami odídem do danej krajiny a nútim sa rozprávať, aj keď na začiatku asi vyznejem ako
taký neandrtálec. Ale je to lepšie, ako čakať, kým moja znalosť nebude perfektná a potom to skúsiť. To je najväčšia chyba, ktorú robia ľudia – stále si hovoria, že ešte nie, ešte sa trochu poučia. Nie. Rozprávaj daným jazykom už od začiatku, takto sa ho naučíš najrýchlejšie.

Odporúčam Bennyho stránku www.fluentin3months.com – má tam plno dobrých rád, hovorí už asi 11 jazykmi, takže fakt vie, čo funguje a čo nie.

Čo by si odkázal mladým ľuďom, ktorí sa rozhodujú čo budú v živote robiť?

Ak máte sny, tak si za nimi choďte. Mentalita na Slovensku je typická – kašli na sny, nájdi si robotu aby si mal istotu a makaj do dôchodku. Hoď na krk hypotéku a pôžičku a už nikdy nemaj slobodu odísť niekam alebo robiť si to, čo chceš.

Nie. Si mladý/á, nemáš záväzky, našetri si na nejakú cestu a choď do sveta na mesiac, dva, rok, skrátka na koľko si vieš našetriť. Takisto počkaj s vysokou školou. Tú môžeš (študovať) aj o 5 rokov. Škola života na cestách je lepšia ako čokoľvek iné. Otvorí ti to oči, zistíš svoje ozajstné životné hodnoty, na čom ti záleží a čo chceš fakt robiť. Potom príď naspäť (alebo sa usaď kdekoľvek chceš), a začni robiť niečo v súlade so svojimi hodnotami.

Šetrenie na cestovanie možno potrvá rok, dva, tri. Ale ak to robíš s jasným cieľom – našetriť si na splnenie si svojich snov, tak to je jedno. Lebo tie tri roky v akejkoľvek práci (aby si si našetril) sú nič v porovnaní so zvyškom života, kde žiješ podľa seba, nie podľa požiadaviek systému/štátu/vlády/ľudí.

A ak si niečo skúsiš, a nevyjde to (pôjdeš do sveta, pocestuješ pol roka, minieš všetko a prídeš späť domov), tak stále môžeš pokračovať tam, kde si skončil pred cestovaním. Ale budeš mať plné ruky nových skúseností. Čiže o nič neprídeš, len ťa to obohatí mentálne. A tie peniaze by si minul tu doma aj tak.

Aké máš ešte iné záľuby? Čo Ťa baví?

Baví ma cestovanie, spoznávanie nových vecí a miest. Rád cestujem po svojom, teda nie tam, kam chodia všetci, ale do miest, ktoré ma lákajú. Som vegán a bojovník za práva zvierat (pozri si moju stránku www.veganstvo.org), tak na cestách pracujem ako dobrovoľník v záchranných centrách pre zvieratá. Baví ma chodiť na festivaly a koncerty (hlavne metalové :)), príroda, stanovanie, udržiavanie sa v dobrej kondícii, učenie sa nových vecí, čítanie literatúry ohľadom sebavzdelávania a hocičoho, čo ma posunie vpred. Skúšanie nových spôsobov, ako si zarobiť bez toho, aby ma to obmedzilo v mojom slobodnom živote.

Ďakujeme za rozhovor, Lukáš!

Otázky kládol Marián Kohn, lektor angličtiny.

Chcem sa aj ja naučiť po anglicky a žiť si po svojom!

Marián Kohn sa výučbe anglického jazyka venuje už vyše osem rokov. Za ten čas mu kurzmi prešli desiatky spokojných klientov. Zaraďte sa medzi nich aj vy a využite konverzácie v angličtine cez Skype, súkromné hodiny angličtiny v Bratislave, prípravu na pohovor v angličtine, prípravu na maturitu z angličtiny a doučovanie angličtiny v Bratislave (Petržalke, Ružinove, Rači, Novom a Starom Meste).

Prečítajte si tiež

Ilustračné foto: facebook, archív Lukáša Čecha.

Doučovanie slovenčiny a literatúry v Bratislave