Napísal: Marián Kohn (kurzy angličtiny vo firmách v Bratislave).

Často sa mi stáva, že keď vyzvem žiaka/klienta na hodine, aby skúsil(a) hovoriť po anglicky vlastnými slovami, zarazí a zháči sa. Chápem to. Človek je v strese a bojí sa robiť chyby, lebo doma nás učili, že vždy musíme byť perfektní, bezchybní a dokonalí a ak takí nie sme, okolie nás neberie a neprijíma a ľudia sú potom pod neustálym tlakom a stresom, najmä keď majú skúsiť niečo, čoho sa boja, napríklad skúsiť začať hovoriť po anglicky vlastnými slovami.

Prečo ešte stále neviem hovoriť po anglicky?

Poznáte to. Zaplatíte si kurz a očakávate, že Vás na ňom konečne naučia hovoriť po anglicky, keďže naše „dokonalé“ školstvo to nedokázalo. Prídete na kurz, kde v jednej skupine je v lepšom prípade maximálne desať ľudí, v horšom prípade aj niekoľko desiatok a namiesto toho, aby Vás tam začali konečne učiť hovoriť po anglicky, memorujete si z kontextu vytrhnuté slovíčka, „drilujete“ gramatiku, teda lepšie povedané opisujete si poznámky z tabule do zošita a dopĺňate si na hodine cvičenia, ktoré by ste zvládli aj doma bez dozoru lektora. Výsledok? Chodíte do kurzov a stále neviete hovoriť po anglicky.

Začnite konečne hovoriť po anglicky alebo ako sa dostať z bludného kruhu

Viem, že teraz ma znenávidia konkurenční lektori a jazykové školy, ale musím Vám to povedať, lebo mi naozaj záleží na tom, aby ste sa naučili konečne hovoriť po anglicky. Tradičnou metódou výučby aká sa vykonáva v bežných jazykových kurzoch a školách sa nikdy nenaučíte hovoriť po anglicky. Prečo? Pretože tam sa Vás to nik ani nesnaží naučiť. Ako teda z toho von? Aktívne Vy sami vyhľadávajte príležitosti, aby ste mohlii hovoriť po anglicky. Hovorte po anglicky s každým s kým sa dá. Najlepšie bude ak si vyhľadáte vo svojom okolí native speakra teda rodeného Angličana, či Američana, Kanaďana, atď. S ním/ňou využite každú príležitosť na „speakovanie“. Nebojte sa ich, nehryzú. Viem, že mnohí majú obavy prihovoriť sa cudzincom, ale naozaj sa ich netreba báť a treba sa zbaviť strachuu z neznámeho a nového a začať hovoriť konečne po anglicky!!! Tiež Vy sami vyžadujte od svojich učiteľov a lektorov, aby s Vami čo najviac speakovali počas hodín angličtiny a aby doplňovacie cvičenia Vám radšej dávali na domácu úlohu. Je to zásada „learning by doing (učíme sa tým, že robíme to, čo sa učíme)“.

Nabudúce si vysvetlíme účel domácich úloh a ich skĺbenie s výukou na hodine. Otázky, postrehy, kritiku a pripomienky k článku očakávam v komentároch pod článkom. Do speakovania priatelia. 🙂

Chcem sa naučiť po anglicky!

Marián Kohn sa výučbe anglického jazyka venuje už vyše osem rokov. Za ten čas mu kurzmi prešli desiatky spokojných klientov. Zaraďte sa medzi nich aj vy a využite konverzácie v angličtine cez Skype, súkromné hodiny angličtiny v Bratislave, prípravu na pohovor v angličtine, prípravu na maturitu z angličtiny a doučovanie angličtiny v Bratislave (Petržalke, Ružinove, Rači, Novom a Starom Meste).

Podobné články/Mohlo by Vás zaujímať:

Doučovanie slovenčiny a literatúry v Bratislave