Napísal: Marián Kohn (súkromné hodiny a doučovanie angličtiny v Bratislave).

Často sa mi stáva, že keď vyzvem žiaka/klienta na hodine, aby skúsil(a) hovoriť po anglicky vlastnými slovami, zarazí a zháči sa. Chápem to. Človek je v strese a bojí sa robiť chyby, lebo doma nás učili, že vždy musíme byť perfektní, bezchybní a dokonalí a ak takí nie sme, okolie nás neberie a neprijíma a ľudia sú potom pod neustálym tlakom a stresom, najmä keď majú skúsiť niečo, čoho sa boja, napríklad skúsiť začať hovoriť po anglicky vlastnými slovami.

Prečo ešte stále neviem hovoriť po anglicky?

Poznáte to. Zaplatíte si kurz a očakávate, že Vás na ňom konečne naučia hovoriť po anglicky, keďže naše „dokonalé“ školstvo to nedokázalo. Prídete na kurz, kde v jednej skupine je v lepšom prípade maximálne desať ľudí, v horšom prípade aj niekoľko desiatok a namiesto toho, aby Vás tam začali konečne učiť hovoriť po anglicky, memorujete si z kontextu vytrhnuté slovíčka, „drilujete“ gramatiku, teda lepšie povedané opisujete si poznámky z tabule do zošita a dopĺňate si na hodine cvičenia, ktoré by ste zvládli aj doma bez dozoru lektora. Výsledok? Chodíte do kurzov a stále neviete hovoriť po anglicky.

Začnite konečne hovoriť po anglicky alebo ako sa dostať z bludného kruhu

Viem, že teraz ma znenávidia konkurenční lektori a jazykové školy, ale musím Vám to povedať, lebo mi naozaj záleží na tom, aby ste sa naučili konečne hovoriť po anglicky. Tradičnou metódou výučby aká sa vykonáva v bežných jazykových kurzoch a školách sa nikdy nenaučíte hovoriť po anglicky. Prečo? Pretože tam sa Vás to nik ani nesnaží naučiť. Ako teda z toho von? Aktívne Vy sami vyhľadávajte príležitosti, aby ste mohlii hovoriť po anglicky. Hovorte po anglicky s každým s kým sa dá. Najlepšie bude ak si vyhľadáte vo svojom okolí native speakra teda rodeného Angličana, či Američana, Kanaďana, atď. S ním/ňou využite každú príležitosť na „speakovanie“. Nebojte sa ich, nehryzú. Viem, že mnohí majú obavy prihovoriť sa cudzincom, ale naozaj sa ich netreba báť a treba sa zbaviť strachuu z neznámeho a nového a začať hovoriť konečne po anglicky!!! Tiež Vy sami vyžadujte od svojich učiteľov a lektorov, aby s Vami čo najviac speakovali počas hodín angličtiny a aby doplňovacie cvičenia Vám radšej dávali na domácu úlohu. Je to zásada „learning by doing (učíme sa tým, že robíme to, čo sa učíme)“.

Nabudúce si vysvetlíme účel domácich úloh a ich skĺbenie s výukou na hodine. Otázky, postrehy, kritiku a pripomienky k článku očakávam v komentároch pod článkom. Do speakovania priatelia. 🙂

Chcem sa naučiť po anglicky!

Podobné články/Mohlo by Vás zaujímať:

Doučovanie slovenčiny a literatúry v Bratislave

Ak sa vám páči táto stránka, dajte o nej vedieť aj priateľom 😉
2Shares