Napísal: Marián Kohn (výučba angličtiny cez Skype a v Bratislave).

Poznáte to. Plagát s ponukou jazykových kurzov sľubuje: „Naučíme po anglicky každého!“, „Blesková angličtina za dva týždne!“. Jedna jazykovka dokonca mala slogan „Naučíme po anglicky aj najväčších darebákov!“ Ja sa pýtam, naozaj? Pokiaľ je niekto darebák alebo lajdák, tak si dovolím tvrdiť, že ho po anglicky nenaučí ani ten najlepší učiteľ na svete. Prečo? Vysvetlím.

1. Kde robia chybu jazykovky a ich metódy

Po ôsmich rokoch praxe v oblasti výučby angličtiny som sa stretol už s kadečím. Od „priamej metódy“, cez Callanovku, klasickú školskú metódu, konverzačné kurzy so slovenským lektorom, konverzačné kurzy s native speakrom, atď. Väčšina jazykoviek sa zameriava na jednu metódu a sľubuje, že tá a jedine tá vás posunie dopredu.

Prečo to potom vždy zlyhá? Pretože každá metóda výučby jazyka sa zameriava iba na jeden aspekt ovládania jazyka. Callanova metóda je vhodná, ak máte blok rozprávať a potrebujete prekonať blok a rozrozprávať sa. Keď toto dosiahnete, mali by ste sa posunúť ďalej a svoj rečový prejav si rozvíjať konverzačnou metódou.

Klasická školská metóda je vhodná, ak si potrebujete naštudovať anglickú gramatiku, lebo si chcete spraviť jazykový certifikát alebo štátnicu. Pre bežnú komunikáciu nepotrebujete vedieť „sypať“ poučky! Nechápem ako si môže niekto, kto aspoň trochu racionálne myslí platiť štyri roky kurz, ktorý ho neposúva ďalej, ale iba stoji na mieste.

2. „Cédečková angličtina“ a psychowalkmany

Ďalší výnosný biznis sú rôzne „cédečkové angličtiny“, ktoré Vám nasľubujú, že Vás v krátkom čase naučia po anglicky. Naozaj? Keby to naozaj tak zázračne fungovalo, už by sme všetci hovorili po anglicky a ja by som si musel nájsť iné uplatnenie.

Áno, „cédečková“ metóda funguje, ak si potrebujete nacvičiť počúvanie s porozumením. Ak nerozumiete rečovému prejavu ľudí, ktorí sú rodení Angličania, Američania a obyvatelia Austrálie či Kanady, tak potom riešením pre vás môže byť počúvanie cédečiek. Ak však, opäť, dosiahnete, že „cédečkovej angličtine“ už budete rozumieť, treba sa opäť posunúť ďalej a začať počúvať niečo iné: rozhlasové vysielanie, televízne vysielanie, filmy, podcasty, prednášky, audioknihy, atď. Ja osobne angličtinu „nasávam“ tri a viac hodín denne.

3. Syndróm „večného“ začiatočníka

Často sa na mňa obracajú frustrovaní ľudia a pýtajú sa, či sa dá vôbec v ich prípade naučiť cudzí jazyk a či ich úsilie nie je zbytočné. Osobne som presvedčený, že každý, kto sa dokázal naučiť materinský jazyk, dokáže sa naučiť aj cudzí jazyk. Dôvod prečo sa to práve vám nedarí spočíva v nerealistických očakávaniach a žiadnej alebo slabej motivácii. Ak si myslíte, že sa naučite po anglicky len preto, lebo vám to sľubuje plagát šarlatánov, robíte chybu. Za dva týždne sa dá naučiť nejaké základy a pochytiť základné frázy, ale o plnohodnotnom ovládaní jazyka tu nemôže byť reč.

Takisto, ak sa učíte po anglicky len preto, lebo vám kurz preplatí zamestnávateľ alebo len preto, lebo sa to dnes nosí, ale nemáte skutočný motív a vašu vlastnú odpoveď na otázku prečo potrebujete vedieť po anglicky, robíte chybu, lebo táto nepriama motivácia vám vydrží chvíľu a potom sa rozplynie v ruchu iných motívov a túžob.

4. Ako von z bludného kruhu?

V prvom rade si vy sami pred sebou musíte odpovedať na otázku prečo práve vy potrebujete angličtinu a v druhom rade si potrebujete sami pred sebou odpovedať na otázku, ktorú jazykovú zručnosť si potrebujete zdokonaliť. Iba na základe odpovedí na tieto otázky, dokážete nájsť optimálne riešenie pre vás, ktoré nasmeruje vaše snaženie tým správnym smerom.

Ak si uvedomujete, že sami si neviete rady a potrebujete nasmerovať a pomôcť nastaviť vaše učenie sa efektívne, obráťte sa na lektora s osemročnou praxou a zaraďte sa aj vy medzi desiatky mojich klientov, ktorí majú výsledky a posúvajú sa dopredu.

Ak vám môj článok pomohol, prosím, šírte ho ďalej a ak máte otázky, pokojne sa pýtajte v komentároch pod článkom.

Chcem sa konečne naučiť po anglicky!

Marián Kohn sa výučbe anglického jazyka venuje už vyše osem rokov. Za ten čas mu kurzmi prešli desiatky spokojných klientov. Zaraďte sa medzi nich aj vy a využite konverzácie v angličtine v Bratislave, súkromné hodiny angličtiny v Bratislave, prípravu na pohovor v angličtine, prípravu na maturitu z angličtiny a doučovanie angličtiny v Bratislave (Petržalke, Ružinove, Rači, Novom a Starom Meste).

Prečítajte si tiež